You are here

Kolonie dzieci na Spiszu

W dniach od 11 do 23 sierpnia 2014 roku,  45 osobowa grupa dzieci z Warszawy przebywała na wypoczynku kolonijnym w Kaciwnie na Spiszu.

Pobyt na kolonii  obfitował w wiele atrakcji. Dzieci podczas spływu Dunajcem mogły podziwiać wspaniały Przełom Dunajca i Szczawnicę. Zwiedziły  także Jaskinię Beliańską na Słowacji i Poprad, pływały  po Zalewie Czorsztyńskim.  Odwiedziły Podegrodzie gdzie poznały  piękne ludowe tradycje: pieczenie chleba i muzykowanie. Zwiedziły również pobliski Stary Sącz, a w nim klasztor św. Kingi oraz ołtarz papieski. W Dursztynie zwiedziły pustelnię – Skałka a stamtąd wyruszyły górskim szlakiem do Łapsz Wyżnych i nad rzekę Białkę. Dużym przeżyciem dla dzieci była wędrówka Wąwozem Homole zakończona zwiedzaniem Krościenka.  

Uczestnicy kolonii spędzali czas bardzo aktywnie. Piesze wędrówki po okolicy i górskimi szkalami, wędrówka na Słowację, zabawy w parku liniowym, kąpiel w termach w Szaflarach uzpełniały liczne zabawy i gry zespołowe. Nie zabrakło zmagań sportowych: tenis stoły, szachy, piłkarzyki, przeciąganie liny, siłowanie na rękę, kręcenie kołem, „strong men” i piłki nożnej.   Nie zabrakło innych atrakcji : wieczory filmowe, prace plastyczne, między innymi wykonanie śnieżnych kul i maskotek. Najwięcej emocji wzbudził konkurs „Mam talent”, który ukazał wiele uzdolnień – muzycznych, tanecznych i innych.  Codziennie przeprowadzany był konkurs czystości w pokojach. Starsze dziewczęta pod opieką P. Anity Semczuk wykonały piękną kronikę kolonijną w formie rysunkowej.  Oprócz wrażeń i wspomnień dzieci przywiozły nagrody i dyplomy za udział w różnych konkursach.  

Pobyt dzieci był dofinansowany przez Biuro Edukacji M. St. Warszawy